logo

30.01.08    text: Martin & Sobi    pics: Afgrund, Tom, Disbeatless

·The Grind Core Songs Of Black Days·

Ještě před necelým rokem by na mé tváři jméno téhle kapely vyloudilo jen nechápavý výraz. Avšak o pár měsíců později vyslovuji AFGRUND již s patřičným respektem. A o nějakém přeceňování nemůže být řeč. Kapela si už totiž stihla zahrát na prestižním OEF a vydat skvělé debutní album Svarta Dagar - temný grind core tepající v intencích crustu. A letos si dokonce i zahrají na Maryland Death Festu za oceánem! Takže o důvod víc si představit, ne zas tak úplně švédskou, naději s názvem AFGRUND. Na naše vlezlé otázky odpovídal zpěvák a nyní kytarista Patrick Howe.


The Beginning · The Roots of Afgrund · The Songs of Grind · Black Days · On an Extreme Road



Cripple Bastards

THE BEGINNING


Jste reálně mladá kapela, proto bys nám mohl něco málo říct o vašem vzniku a co bylo hlavním impulzem pro založení AFGRUND? Hned první demo je opravdu kvalitní materiál na novou kapelu, takže předpokládám, že jste už dříve působili v jiných projektech...

Založili jsme AFGRUND na přelomu ledna a února 2006 poté, co jsme už chvíli mluvili o tom, že o tom budem mluvit. Zakládající členové jsme byli já (Pat), Andreas a Olle, náš první bubeník. Tou dobou jsme já a Andreas procházeli těžkou dobou a hrát nějaký intenzivní crustgrind plný úzkosti se k té době hodilo. Ano, býval jsem v PENILE SUFFOCATION a Andreas a Olle spolu v MARERIDDEN, krom mnoha jiných kapel a projektů.
Díky, nahráli jsme to jednoduše v naší zkušebně s mobilním studiem a pár pivy.

Co znamená název AFGRUND? A proč tento název?

Původně jsem přišel s názvem, který byl Avgrund. Ale doneslo se k nám, že bývala slovenská crust kapela se stejným názvem, takže jsme to hned potom změnili na Afgrund. Avgrund znamená “propast“, Afgrund je prostě starý způsob psaní stejného slova.

I když jsou AFGRUND všeobecně považováni za švédskou kapelu, tak úplně pravda to zase není. Hlavně bubeník Panu Posti , který je podepsán pod velkým množstvím skladeb a vlastně celé album Svarta Dagar produkoval, je Fin. A ještě k tomu jste album nahráli v Helsinkách. Jak moc to ovlivňuje kapelu a nedívají se na vás doma ve Švédsku jako na Finy ha, ha?

Jak to naši tvorbu ovlivňuje? Nevím přesně, co tím myslíš, ale je pro něj určitě složitější žít v jiné zemi. No, Panu napsal na Svarta Dagar jen hudbu pro tři songy (Självmord På Repeat, Raderad and Roulettehjärta), takže bych to přesně nenazýval “velkým množstvím skladeb“, ale ano, produkoval a nahrával celé album ve svém studiu v Helsinkách. Naštěstí jsme ve Švédsku nebyli považováni za Finy. Možná pomáhá to, že jsou naše texty ve švédštině. Je ale dost překvapivé, že jsme známí víc v zahraničí než Švédsku.

Myslel jsem to tak, že přinesl nové, jiné myšlení, cítění, nové nápady a tak... Máš pravdu, jsou to jen tři skladby, ale bral jsem to tak, že se na nich podílel i textově a navíc celá ta věc s produkcí alba. Z mého pohledu na nováčka slušný podíl na tvorbě a hlavně mi přišlo, že starší materiál, především split s RELEVANT FEW, je daleko přímočařejší a agresivnější.

No, už bych neříkal, že Panu je nový člen. Je členem kapely téměř jeden a půl roku z našich dvou let existence a náhodou měl znalosti ohledně nahrávání a produkce hudby, což se přirozeně hodilo, když jsme začali nahrávat. Ani splitko s RF není zrovna „starší věc“. Nahráli jsme ho jen jeden a půl měsíce před Svarta Dagar a Panu u toho byl taky.

Ale ano, souhlasím, že to splitko je intenzivnější. Částečně proto, že hudba byla trochu syrovější, ale většina songů je poctivej grind. Na Svarta Dagar jsme se rozhodli být trošku dynamičtější, což si myslím, že je na albu důležité proto, aby to nebylo jen 30 minut zběsilýho grindu beze změny, který mě může nudit. Hudba na Svarta Dagar taky není tak intenzivní a syrová jako na splitku. Je to daleko „uhlazenější“. Ale to se teď na nadcházející remixované a remasterované reedici změnilo. Kytary jsou vylepšeny a hudba není tak zhuštěná. Prostě daleko syrovější a grind.

Nepřipadá mi, že by Svarta Dagar byl nějaký „hudební posun“. Hodně skladeb bylo napsáno během stejného období jako songy na splitku. Na album jsme si prostě vybrali songy, které nám připadaly jako nejvhodnější. Ale další album bude rozhodně krok vpřed jak textově, tak hudebně. Hodně jsme se naučili při práci na našich prvních dvou nahrávkách.


Afgrund

ROOTS OF AFGRUND


Čím jste přesvědčili bubeníka Panu, aby se připojil k AFGRUND a zůstal s vámi hrát? Jak řešíte zkoušky, jestliže bydlí stále ve Finsku? A hraje ještě stále ve své původní kapele BUFO?

Nemuseli jsme Panua nijak přesvědčovat. Přidal se k nám jako „živákový bicman“ na naší tour v Polsku v říjnu 2006 a během ní řekl, že by se k nám rád připojil a my nakonec souhlasili. Co se zkoušení týče, tak zkoušíme obvykle bez něj a on pak přiletí do Stockholmu zkoušet pár dní před tour nebo jen den před koncertem. Ne, svou starou kapel BÜFO už před nějakým časem opustil.

Jak moc jsou Švédská a Finská scéna propojené? Někdy, když slyším hudebníky ze švédských nebo finských kapel, tak mi zrovna nepřijde, že by tam fungovalo kdovíjak hluboké přátelství a sympatie. Spíše to vypadá na pořádnou rivalitu, ale možná se mýlím...

Mezi Finy a Švédy není žádná rivalita. Možná jen tak ze srandy. Máme hodně finských přátel. Ale hudební scéna není zrovna nějak spojená. Ve Finsku ještě teprve musíme zahrát.

Zdá se, že z AFGRUND se stává mezinárodní kapela. Na koncertě u nás jste hráli ve čtyřech, kdy se na pozici baskytaristy objevil nový člen, podle přízvuku evidentně Ital. Je tato změna v sestavě kapely trvalá? A proč kapela ze Švédska, kde je snad skvělý muzikant každý a kapely jsou na každém rohu, má dva členy cizince?

Ano, jsme velmi mnohonárodní kapela. Já jsem napůl Angličan a napůl Čechoslovák, Andreas je Švéd, Panu je Fin a náš nový basák je Ital, ale žije ve Stockholmu. Ano, tahle nová sestava je trvalá. Máme tuhle sestavu, protože se to tak prostě vyvinulo. Sestava AFGRUND by stejně tak dobře mohla být celá švédská.

Poloviční Čechoslovák?! Tak to jsi mě opravdu překvapil! Tvé příjmení mi přišlo anglické, ale to že jsi poloviční našinec mě opravdu velmi překvapilo. Tak to když hráli AFGRUND u nás, tak to jsi hrál vlastně skoro doma ha, ha...
Jaký máš k této zemi vztah a jak se nás díváš? Měl si tu nějaké vazby, před tím než jsi zde hrál s kapelou? Doufám že tě naši vesničani moc nevyděsili ha, ha...

Mé příjmení je vlastně keltské (Wales, Irsko, Skotsko) a můj otec má částečně kořeny ve Walesu

Mám Česko rád, dobré pivo, dobré jídlo, dobrý grind a hezké holky! Ale lokální cestování v Česku vlaky a autobusy je peklo. Ale obecně je to hezká zem!

Vazby? No, mám v Česku i na Slovensku nějaké příbuzné. Taky známe kluky z INGROWING! Už jsem taky několikrát předtím procestoval a navštívil Česko i Slovensko.

No, na show tam bylo hodně ožralých postav. Někteří se povalovali na zemi hodiny a jiní opilci se je snažili probrat, ale byl jsem rozhodně kladně překvapen, že se tam všichni ti lidi objevili! Byla to bezpochyby naše nejlepší show na celém evropském turné, i když jsem na pódiu málem vrhnul.

V létě s vámi hrál jako druhý kytarista Nilklas se SPLITTER. Bylo to hned od začátku myšleno jen jako záskok nebo jste uvažovali o nějaké dlouhodobější spolupráci?

Ne, od začátku se k nám chtěl přidat jen jako kytarista na živáky. Být ve dvou zaneprázdněných kapelách najednou může skončit problémem.


Afgrund

THE SONGS OF GRIND


Kapela vznikla v roce 2006 a vy už po roce existence máte vydané dvě kvalitní nahrávky, split s RELEVANT FEW a debut. Když k tomu připočítám i demo, tak to jednoznačně ukazuje na skvělý potenciál kapely a schopnost tvořit. Vím, že není problém vydat 20 splitek za rok, ale na druhou stranu je pak kvalita materiálu většinou trochu horší… Chtěl jsem se zeptat, kdo nosí hlavní nápady do kapely? A jak často zkoušíte, když tak rychle dáte dohromady nový materiál? A tvoříte již nové skladby pro další nahrávky, nebo již je něco hotového na co se fans můžou těšit…

No, je to víc jak 1½ roku, co jsme kapelu založili. Ranný materiál psali všichni tři zakládající členové, ale dnes jsem asi já ten, kdo píše většinu nových písní, ale v písňovém procesu jsme všichni aktivní. Obvykle skládáme songy doma a pak nahráváme jejich demoverze na mém počítačovém domácím studiu. Potom je obvykle posíláme Panuovi, aby přispěl svými nápady. Stejně to funguje, když píše songy Panu. Pomalu jsme začali psát nový materiál, ale jsme ještě daleko od vydání nějaké nahrávky. Odhadl bych to, že další album vyjde někdy na podzim/v zimě 2008.

Je v dnešní době, kdy je na scéně přetlak kvalitních kapel, velký problém sehnat schopného a kvalitního vydavatele? Zdá se, že pro vás to až zas takový problém nebyl?

No, nebylo to moc těžké. Je hodně labelů, co vydávají extrémní hudbu. Je-li tvoje kapela dost dobrá, neměl by být problém podepsat smlouvu. Nikdy se nám nestalo, že by to bylo těžké. Lifestage si nás vybrali jen asi po třech měsících existence a teď v poslední době všechno, co jsem udělal bylo, že jsem se zeptal labelu, který se mi zdál dobrý, zda by měli zájem o spolupráci s námi a oni řekli ano.

Vaše muzika skvěle kombinuje grind s klasickými hardcore a punk prvky a oživuje svou hutnost nezvykle melodickými party. Je to vývoj kterým se bude AFGRUND dále ubírat? A lze vás tedy považovat za kapelu, která tento žánr dál rozvíjí a posouvá někam jinam? Pravděpodobně nejste příznivci pevných žánrových hranic?

Jsme široce ovlivněni mnoha žánry, takže by pro nás bylo dost těžké hrát 100% standardní grind. Píšeme hudbu tak, jak se nám líbí a doufejme, že ostatním taky. Ne, nemáme rádi hranice. Hranice jen omezují osobní pocit z hudby a vývoj kapely.


Afgrund

BLACK DAYS


Texty jsou tradičně ve vaší mateřštině. Mohl bys nám přiblížit o čem jsou a co vyjadřují? Co znamená vůbec název alba Svarta Dagar?

Texty jsou obecně o věcech, kterými jsme prošli, nebo na které máme názor. Jsou to vlastně reflexe našeho každodenního života. Takže bohužel nic o gore, hnijících střevech nebo hořících kobercích?. “Svarta Dagar“ znamená “Black Days“ – vztahuje se to na dobu, kdy jsme založili kapelu a na společné téma textů

Poslední dobou se zdá, že na švédské grind scéně je standardem zpívat ve vaší mateřštině. Lze říci, že švédština je jakýsi charakteristický rys současné scény?
OK, beru to vysvětlení, že v mateřském jazyce se vyjádříte lépe a ve skladbách stejně málokdo lyriku pochytí. Ale proč nemáte alespoň na bookletu překlady do angličtiny?

Řekl bych, že je běžnější, když švédské grind kapely mají anglické texty, ale ano je několik, kteří to dělají ve švédštině, ale neřekl bych, že je to typické nebo standard, aby švédské kapely měly švédské texty. Nemáme překlady, protože jsme o tom vlastně nikdy nepřemýšleli. Myslím, že jsme nikdy neočekávali, že budeme tak dobře přijímáni v jiných zemích než Švédsku. Budoucí plány jsou začít psát víc songů taky anglicky.

Album je ale jinak velmi profesionálně udělané, skvělý obal i celý layout. Opravdu dobrá práce. Ten motiv jste si vybrali náhodou nebo to nějak koresponduje s hudbou na albu? Je pro vás důležité aby CD dobře vypadalo i po této stránce?

Potřebovali jsme výtvarný návrh a já jsem viděl materiál, co udělal můj francouzský kamarád Remy z Headsplit Design a opravdu se mi to líbilo. Tak nějak to odráželo to téma alba. Ano, obal a výtvarnou stránku alba považujeme za důležitou. Mělo by to dát posluchači představu o tom, co může očekávat. Proto by to mělo být inspirováno hudbou a celkovou náladou alba. Profesionální výtvarná část také budí seriózní dojem, který je vždy dobrá věc, snad jen pokud nejsi ANAL CUNT.

Nemrzí tě proto, že dneska se klasická CD už moc nekupují, takže moc lidí grafické provedení neocení, není to tedy zbytečná práce? A co si myslíš o současném trendu stahování hudby z internetu?

Mám o tom všem smíšené pocity, ale tak nějak jsem přesto rád, že se naše hudba šíří po netu a tolika lidem se líbí. Ale kapele by pomohlo, kdybychom měli nějaký příjem, abychom mohli kapelu táhnout hehe. Ale rozumím, proč lidi stahují hudbu. Je to tak snadno dostupné pro každého a umožňuje to lidem také snadněji objevovat nové kapely. Doufejme, že lidi chápou kritickou situaci obchodu s hudbou a nakonec si hudbu, kterou mají rádi, koupí.

Vaše deska vyšla u polských Lifestage Productions. Momentálně jsem se ale na vašem webu dočetl, že od nich odcházíte k americkým Emetic Rec. u nichž vyjde i reedice právě tohoto alba, jež bude znovu přemixováno. To vypadá jako by jste nebyli s jejich prací a také s celým albem Svarta Dagar spokojeni. Co vás k tomu vedlo?

Ano, posunuli jsme se a v reedici vydáváme Svarta Dagar na americkém labelu Emetic Records. Album bylo remixováno ve Finnvox Studio v Helsinkách naším bubeníkem Panuem. Dokonce vylepšil kytary, aby měly syrovější zvuk. Teď to Scott Hull taky remasteruje. Reedice bude mít novou výtvarnou podobu a taky bonusové stopy. Ne, bohužel jsme s prací Lifestage nebyli spokojeni. Nebudu zacházet do detailů, ale měli jsme pocit, že potřebujeme aktivnější label. Lifestage prostě nesplnili naše očekávání a protože jsme dostali lepší nabídku s aktivnějším labelem, tak bychom byli bývali hloupí ji neakceptovat. Ale přejeme Lifestage Productions hodně štěstí s budoucími kapelami, nahrávkami i projekty.


Afgrund

ON AN EXTREME ROAD


Nedávno jste odjeli evropské turné se SQUASH BOWELS. Jak to turné probíhalo, bylo úspěšné? Jaké jsou ohlasy fans a jaké vaše dojmy? Bylo něco, co vás dost rozhodilo nebo naopak potěšilo či překvapilo?

Na naší evropské tour se SQUASH BOWELS jsme se měli skvěle, i když bych ji nenazval úplně úspěšnou. Některé koncerty byly téměř ztráta času a některé důležité věci nebyly pořádně naplánovány a organizovány. Nakonec jsme kvůli různým okolnostem prodělali dost peněz. Ale konec konců jsme si to užili, potkali mnoho výborných lidí, hráli s mnoha skvělými kapelami a viděli části Evropy, které jsme nikdy neviděli. A ano, cestou jsme měli celkem hodně kladných ohlasů a dokonce prodali taky skoro všechno naše zboží.

Hm, je pravda, že i u nás jste na organizaci trochu doplatili, ale to bylo dáno tím, že my normálně akce neděláme a AFGRUND se SQUASH BOWLES byli dodáni na poslední chvíli a vznikl pak problém s tím spaním pro vás. Ale můžu ti říct, že jste zde zanechali výborný dojem. Vlastně i já jsem si pod dojmem vašeho show koupil CD a dělám i tento rozhovor. Ale zpět k podobným tour… Myslím, že většina turné méně známých kapel v duchu DIY se potýká s problémem peněz a špatnou organizací. Myslíš tedy, že nemá moc smysl jezdit na taková tour?

Nenarážel jsem jen na akci v Cizkrajově. Mluvil jsem obecně o celém evropském turné.

Turné nemusejí být špatná jen kvůli nedostatku peněz. Je to o spolupráci se správnými organizátory a promotéry a dobrém naplánování. Jednoduše o tom, mít všechno pořádně zorganizováno a nezapomínat na důležité body a informace.

Ano, má cenu na ně jezdit. Je tam plno srandy a je to taky dobrá propagace kapely. A obecně nemusí turné znamenat prodělek. Byli bychom neprodělali, kdyby nebylo neočekávaných okolností.

Měli jste jet na pár koncertů do Anglie. Ty byly ale zrušeny z důvodu rozpadu kapely NARCOSIS, která to měla organizovat. Já se ale zeptám právě na NARCOSIS. Tady u nás se nepředvedli v moc dobrém světle, když na posledním OEF nasrali mraky lidí svým chováním. Nevím jestli víš o čem mluvím, ale jak se díváš na to, když se kapela takhle nekontroluje?

Jo, to byla škoda. NARCOSIS byli skvělá kapela! Vím o té situaci. Byl jsem tam. Abych byl upřímný, myslím si, že lidi v davu to celé přeháněli. Nevím žádné detaily, ale z toho, co jsem viděl, tak lidi v davu byli stejně velcí sráči jako ten chlápek z NARCOSIS. Myslím, že to byla prostě jen zbytečná provokace z obou stran. A jestli by NARCOSIS měli být z něčeho nasraní, tak je to fakt, že je na letišti nikdo nevyzvedl a museli hodiny čekat. To vedlo k tomu, že nestihli svůj čas na pódiu a museli hrát ve 3:30 ráno.

A jak se hrálo na OEF vám? Líbilo se ti tam nebo si myslíš, že už je to moc velký festival? Jel bys na něj i kdybys tam nehrál? Viděl jsi i vystoupení BT? Mnoho lidí bylo jejich show velmi zklamáno, takže by mě zajímal i tvůj názor...

OEF byla pro mne pozitivní, nová zkušenost. Opravdu jsem se tam moc bavil! Ale bylo tam na můj vkus příliš mnoho goregrindu a nízko položených vokálů, zvláště v pivním stanu. Naštěstí jsem měl průkaz do zákulisí a strávil většinu času v zákulisním baru. Příliš velký? Ne, dobrá akce nemůže být nikdy příliš velká. Ano, přijel bych na OEF, i kdybych tam nehrál. Myslím, že většina z AFGRUND plánuje přijet na OEF 2008. Ano, viděl jsem BRUTAL TRUTH, ale byl jsem dost ožralý a stál jsem hlavně stranou nebo za pódiem. Moc si opravdu nepamatuju. Proč byli lidi zklamáni?

Chceš něco vzkázat čtenářům The SUFFERING?

Jo, pohlídejte si naše nahrávky a dál šiřte slovo! Jestli se vám náš materiál líbí, prosím, KUPTE SI NĚCO v našem online webstore na www.afgrund.bigcartel.com , abychom si mohli kupovat pivo a letět do Ameriky! ;) A dál podporujte grindovou scénu! Uvidíme se na cestě!



www.afgrund.com
www.myspace.com/avgrund




Komentáře k rozhovoru:


Dosud nebyl vložen žádný příspěvek


Vložit první komentář?



Copyright © 2006 All rights reserved.           KONTAKTY | ENGLISH VERSION