22.05.07 text: Martin & Sobi pics: Tom | |
Jedno otřepané rockové přísloví říká něco o tom, že je "Hlasitější než peklo." V případě švédské grind core party SPLITTER (jak trefný název pro tuhle kapelu), by se muselo upravit na: "Zběsilejší než peklo a rychlejší než smrt," aby to alespoň trochu vystihovalo jejich novou desku Avskräckande Exemplar. Desku, která mě doslova rozsekala a tak se rozhovor pro náš webzin stal naprostou nutností. Předkládáme vám tedy následující, bleskurychle dorazivší, odpovědi kytaristy Niklase Holma a zpěváka Fredrika Thalberga. Kapela nejenom rychle hraje, ale i rychle jedná... | |
GRIND · NOVÁ DESKA · TEXTY · ČECHY |
---|
GRIND
Přestože Švédsko je země zaslíbená extremní hudbě, grind core zde není příliš rozšířený žánr. Proč jste se rozhodli právě pro něj a jak tento fakt ovlivnili, dnes již kultovní NASUM?
Niklas: Myslíš, jako proč jsme si zvolili hrát grindcore? Každý z kapely má jiný hudební background od hardcore po death metal. Grindcore je skvělý způsob, jak všechny tyhle styly, které máme rádi, ukovat dohromady a intenzita téhle muziky je největší výhoda. NASUM nás samozřejmě velmi ovlivnili. Oni byli ta grindcore kapela, která nás všechny dostala do tohodle žánru.
Jaký status mají NASUM v samotném Švédsku?
Niklas: Jejich status je takový, jaký jen můžeš na undergroundové scéně mít. Můžeš se zeptat téměř jakéhokoliv maníka nebo holky ve Švédsku, kteří se zajímají o punk nebo metal a budou vědět, kdo NASUM jsou (byli).
Nemyslíš, že po vaší výborné nové desce, vás budou považovat za pokračovatele NASUM a přední představitele švédského grind core? Nebo možná - jako nové představitele, nového moderního směru grind core?
Niklas: Hudebně mi to tak moc nepřipadá, ale už nás párkrát označili jako nové NASUM. Je to asi spíš o švédském zvuku (výborná produkce), než o vlastní tvorbě.
Jak velká je současná grind core scéna ve Švédsku? Prolíná se podobně jako crust core scéna? Myslím tím, že členové kapel hrající současně v několika skupinách se navzájem podporují?
Niklas: Jako grindcore kapela jsme hodně spojeni s crust core scénou. Pro hudebníky tady není neobvyklé hrát jak v grind tak v crust kapele. Myslím, že grindcore na dnešní scéně uzavřel mezeru mezi metalem a punkem. Když vyrazím, na řekněme švédskou crust show vím, že tam budou metalisti, punkáči i grindeři. Scéna ve Švédsku se příliš nezvětšuje, ale rozhodně se stává otevřenější.
NOVÁ DESKA
Většina grind coreových desek současnosti se nese v takovém tradičním duchu. Nová deska SPLITTER je však někde jinde. Už na MCD En Sorglig Historia bylo patrné, že SPLITTER se snaží o moderní pojetí grind core. Na nové desce je tento posun slyšet ještě více. Proč jste se rozhodli pro rozvoj tohoto stylu a nectíte klasické osvědčené postupy, jako většina současných kapel?
Niklas: To je hodně těžká otázka, ale pokusím se odpovědět. Nikdo z nás není nějak zvlášť oddaný old school scéně. Jistě, máme rádi mnoho old school kapel a víme, kde máme kořeny, ale to není to, co bychom chtěli tvořit. Chceme posunovat hranice, ale hlavně píšeme hudbu, kterou sami rádi posloucháme.
Byla to plánovaná věc nebo jste cítili, že je to tak správné a přirozené?
Niklas: Nemyslím si, že bychom byli mohli s touhle kapelou udělat old school materiál. Když píšeme skladby, tak to prostě takhle vznikne. Jediná plánovaná myšlenka byla, rozprostřít nad písně chaotickou a temnou náladu. Tohle není veselé album. Má reflektovat stinné stránky života.
Na desce je slyšet vaše ovlivnění snad všemi styly extremní hudby. Co má ale největší vliv při psaní nových songů? Je to momentální pocit, nálada nebo máte nějaký koncept, představu, kam se budou SPLITTER dál ubírat?
Niklas: Přesně jak říkáš. Snažíme se spojovat mnoho vlivů, které odrážejí náš oblíbený žánr. Obvykle máme ke každé skladbě hudební koncept. Velmi záhy se rozhodujeme, jestli to bude skladba na dva takty, krátká sypačka nebo třeba hodně rytmická skladba.
Nemáte obavu, že část ortodoxních fanoušků vám bude mít tento progresivní vývoj za zlé? Například skladba Livets Svarta Tunnel asi nevzbudí u ortodoxního grindera velkou dávku nadšení. Podobný pokus o posun dál, kdysi udělaly kapely BRUTAL TRUTH nebo EXIT 13. Takové kontroverzní období měli i ND. Jejich podobný, progresivní odklon, nebyl ale fanoušky nikdy doceněn. Nebojíte se podobných reakcí? Nebo si myslíš, že v současnosti jsou fans více připraveni na podobně „pokrokový vývoj"?
Niklas: Nevím přesně, čeho bychom se měli obávat. SPLITTER byl takový vždy. Možná jsme se zlepšili v psaní songů, díky zkušenostem, ale není to nijak ostrý odklon od prvních nahrávek. Myslím, že by fans byli šokováni mnohem více, kdybychom napsali opravdu punkové old school grind album. Napsat grind skladbu bez blast beats není nic nového. Poslechni si poslední dvě alba NASUM. Nikdy jsem nevydržel poslouchat dvě dlouhohrající alba jen s blast beats. Potřebuji rozmanitost, která udržuje skladby svěží a živé.
Na nové desce je i mnoho „melodických“ kytarových partů. V grind core to nevídaná a kontroverzní věc. Proč jste se rozhodli tyhle party do vašich skladeb zařadit? Mnoho lidí v tom může vidět jakýsi „komerční tah“ - zájem o popularitu. Já vím, že to zní směšně, ale už jsem slyšel spoustu komentářů, jako že „tohle je už moc death metal, to už není grind core“ a další podobné...
Niklas: Jde o to, co se komu líbí a vztahuje se to k mé odpovědi na předešlou otázku. Melodie podporuje rozmanitost hudby. Pro nás v tom není nic komerčního. Kdybychom, kurva, chtěli vydělat prachy, tak bychom na prvním místě byli nezačali hrát grindcore. Pro nás je grindcore perfektní spojení punku a metalové hudby. Spojení brutality death metalu a melodií, přístupu „udělej si sám“ s pohnutkami punkové muziky.
Na to logicky navazuje má další otázka. Proč jste se rozhodli použít tak netradiční nástroj pro grind, jakým je klasické piano? Myslím, že možná právě s ním bude mít spousta fans velký problém. Má to nějaký speciální význam, nebo to byl jen momentální nápad na oživení desky? Je sice pravda, že ND mají na nové desce „jako“ zpěv Aneke z THE GATHERING, ale vaše použití piana je opravdové, ne tah jako u ND. Souhlasila celá kapela s tím, že je to opravdu dobrý nápad?
Niklas: To je zase o posouvání hranic. Považovali jsme za výzvu zařadit do extrémní hudby tak negrindcoreový nástroj bez toho, aby to znělo nepřesvědčivě. Klavír je vlastně hlavní nástroj našeho zpěváka Fredrika a hraje na něj už mnoho let. Myslím, že klavír může být dokonce brutálnější než kytara, když se dobře použije. Ten nápad použít ho na nové album byl hlavně můj a Fredrikův, ale každý byl pro zkusit to a všichni potom byli velmi spokojeni, když to bylo hotové.
V některých skladbách slyším velmi podobné melodické kytarové linky, jaké používají black metalové kapely a velmi podobně i zní. Je to jen náhoda, nebo je v tom nějaká inspirace? Co si myslíš o black metalu?
Niklas: My všichni, více či méně, posloucháme black metal. Bylo pro nás přirozené, že jsme tyto vlivy přidali a rozšířili tak rozmanitost hudby.
Proč je na obalu desky strašák s havranem, má to nějaký význam? Není to zrovna typický grind core obal; snad spíše obal pro nějaký comics. Má to již dopředu avizovat, že i hudba na albu bude odlišná od klasického pojetí grindcore, nebo je v tom nějaký koncept dohromady s lyrikou?
Niklas: Hlavním tématem alba je, jaké to je být outsiderem v dnešní společnosti. Nebýt akceptován jenom proto, že nezapadáš, nebo se nechceš přizpůsobit. Obal, a hlavně ten strašák, jsou jen metaforou právě pro tohle.
TEXTY
Hned první skladba je o tom, že pro mnoho lidí je smyslem života přes týden tvrdě makat a o víkendu se opít a užít si. OK - to je velmi podobné jako u nás. Myslíš si, že je to takový nějaký standard mladých lidí v dnešní společnosti? Tento trend jde napříč celým společenským spektrem, dotýká se kapel i fanoušků extremní hudby, tedy lidí, kteří poslouchají SPLITTER. Boudou poslouchat i tento song a možná se jim bude i líbit. Není to tak trochu kázání o vodě a vínu, jestli víš co myslím? Jak se na to celé díváš?
Fredrik: Tohle mě napadlo prostě proto, že jsem měl pocit, že něco tenhle trend musí zlomit. Přimět lidi, aby si uvědomili, že tahle „kvalita života“ je velmi podobná srovnávání „můj a Tvůj život.“ Je to špatný zvyk, založený na klasickém životě dělníků, kteří se o nic nestarají a trčí v kruhu beznaděje. Pád všech ostatních možností, kromě základních rutin. Doufám, že tahle skladba i text odradí lidi - a hlavně mladé lidi, od toho, aby si mysleli, že takhle vypadá život.
V komentáři ke třetí skladbě píšeš, že lidé se celý život za něčím honí, ale nic nezískají. Není ale tohle vlastně hnací motor celé společnosti? Kdyby tedy všichni prozřeli, tak jak bys možná chtěl, pak by se celá společnost zhroutila... zavládla by jakási anarchie. Jste něčím podobným ovlivněni?
Fredrik: Název té skladby Livets Svarta Tunnel znamená Černý tunel života a zabývá se dosahováním cílů v životě, hledáním míru a bezpečí, které jak sis myslel, bylo kdysi přislíbeno. Na této cestě se stavíš tváří v tvář všemu, čeho se obáváš. Frustrace, hrůza, selhání a smrt ve studené a provlhlé existenci. Možná bys byl rád věděl, kdy to skončí? Odpověď je nikdy, protože vize šťastného, spokojeného okolí vždy utone, když jsi neustále upomínán na bolest a nespokojenost, které ses už stejně naučil očekávat.
Zpíváte švédsky. Proč jste se tak rozhodli a proč nepoužíváte klasickou angličtinu? Je tomu tak od začátku nebo vás někdo inspiroval? Není to ve Švédsku tak trochu současný trend?
Fredrik: Správně. Od začátku jsem začal psát texty ve švédštině a samozřejmě myšlenka na psaní v angličtině tam byla taky. Ale já jsem cítil, že veškeré vyjádření a cítění toho, co dělám by se úplně zhroutilo, kdybych přestal psát švédsky. Nevím - prostě cítím, že je to tak, jak to být má. Žádné švédské texty, žádný SPLITTER! Myslím, že ty švédské texty jdou ruku v ruce s hudbou a celým konceptem. Švédština je krásný jazyk, ale někomu může připadat směšná. Já to tak ale nevidím. Vždy můžeš kombinovat fráze a významy a vytvářet brutální, hluboká vyjádření, když ho správně použiješ. Mateřský jazyk bude vždy brutálnější, než jakýkoliv jiný. Tak to prostě je.
Není škoda, že kromě Švédů si nikdo nepřečte celou lyriku a je o ní tak ochuzen? Přidáváte sice komentáře v angličtině, ale těch pár vět je, podle mě, pro plné ponoření se do myšlenek v textech velmi málo. Nebo si myslíš, že to vlastně nikoho moc nezajímá?
Fredrik: Tos trefil hřebíček na hlavičku. Nikdy se nedostaneš dost hluboko pomocí anglických komentářů, jestliže nerozumíš textům. Myslím, že hodně lidí má zájem zjistit, o čem ty texty jsou, ale vždy to pro lidi, mimo Švédsko, bude problém. Přál bych si, abych jim mohl všechny texty předložit tak, abych s tím byl i já spokojen.
Ve vašich textech se, podle komentářů, zaobíráte negativními stránkami současné společnosti a životem na jejím okraji - jakousi kritikou současných životních hodnot. Ty komentáře k textům jsou poměrně temné a depresivní. Máte vlastní přímé zkušenosti s věcmi o kterých zpíváte? Kde tedy berete inspiraci a náměty? Zdá se, že jsi přesvědčen, že valná část z nás žije život, který vlastně ani nemá cenu. Proč se právě na tyhle věci díváš tak kriticky?
Fredrik: Každý den a každou minutu jsem neustále upomínán na tu mizérii. Outsideři jsou všude. Může to být na cestě do práce nebo jen přepínáním kanálů v televizi. Některé z věcí co píšu se zakládají na mé vlastní zkušenosti. Nechci mluvit o objektivitě, prostě jen nechávám na posluchačích, aby si texty interpretovali sami. Některé z nich jsou jen příběhy, které mi vyprávěli moji přátelé, nebo jen nevysvětlitelné věci o kterých jsem přemýšlel a nenašel na ně odpovědi. Myslím, že musíš vidět všechny ty negativní aspekty, abys získal nějaký celkový přehled o životě.
Víš, žít ve světě snů, a čekat až nadejde den a ty selžeš - to tě pak zasáhne ještě silněji. Pravda o všem je pro mě důležitější, než jen tlačit problémy před sebou a neokusit taky tu hořkou příchuť života.
Je pro vás hudba prostředkem, jak se vymanit a odpoutat z toho života kolem?
Fredrik: Myslím, že chuť odpoutat se od života působí dnes na mnoho lidí. Svět je právě teď velké zmatené místo, plné frustrací - z milionů důvodů. Doufám, že hudba spolu s texty, vytvoří něco jako společenství pro všechny posluchače, ke kterému se mohou připojit, aniž by se cítili opomíjeni.
ČECHY
Jak jste se dostali pod vydavatelská křídla Obscene Prod.? Není zrovna obvyklé, aby švédská kapela vydávala u firmy z Čech? Čím vás Čurby přesvědčil, abyste vydávali právě u něj? Když poslouchám vaše nové album, nemyslím si, že by byl problém desku vydat u většího a známějšího labelu, nebo se mýlím?
Niklas: Všechno to začalo Obscene Extreme Festivalem. Několik z nás o tomhle festivalu slyšelo a v roce 2005 jsme se tam i rozjeli. Festival na nás udělal velký dojem a podařilo se nám dát Čurbymu kopii našeho prvního MCD. Potom - později v tom roce, jsem napsal Čurbymu a prosil o to, zahrát si na tomhle vynikajícím festivalu, a nebylo těžké ho přesvědčit, he he.
Protože jsme taky sháněli nahrávací label, začal jsem s ním mluvit o možné smlouvě. Scéna ve východní Evropě pro nás byla vždy zajímavá a trochu mystická a vsadím se, že obdobně se vy zajímáte o scénu v severní části Evropy. Viděl jsem to jako velkou příležitost postavit mosty mezi těmito scénami a rozšířit grindcoreovou jednotu po celé Evropě a zbytku světa.
Co se týče Obscene Productions, jako nahrávacího labelu, tak tam nebylo moc pochyb. Potřebovali jsme label, který by nás měl jako vysokou prioritu a ne jako jednu z malých opomíjených kapel na velkém labelu. Potřebovali jsme label, kde bychom měli svobodu ohledně naší muziky, ale abychom také věděli, že budeme mít dobrou propagaci a zázemí.
Možná bychom bývali mohli vydat tohle album na jiném labelu, ale nevidíme důvod. Je mezi námi oboustranná důvěra a dobrá spolupráce. Obscene Productions věděli, že dodáme výborné album a my zase, že oni nám dají podporu, kterou potřebujeme.
Bylo pro vás mini CD En Sorglig Historia u Obscene i nějakým testem, že můžete firmě důvěřovat a pokračovat v další spolupráci?
Niklas: No, možná by se to dalo nazvat jako nějaký test. Už jsme to měli nahrané, když jsme začali s Obscene vyjednávat. Myslím, že pro ně, jako pro label, bylo snadnější vydat tohle album od stále ještě neznámé kapely, když věděli, že ta muzika má kvalitu. Zároveň jsme mohli vydat album a sledovat, jak s ním label naloží.
Vydáváte u české firmy. Jak dobře znáš českou scénu a jak na tebe působí zdejší lidé, kapely, fans atd.?
Niklas: Od té doby, co jsme začali spolupracovat s Obscene Productions, naše znalost scény o hodně vzrostla. Jsme všichni velcí fans kapel jako PIGSTY, JIG-AI a GRIDE například. V ČR jsme hráli zatím jen dva koncerty, ale obě show byly pěkně nakopnutý. Zvlášť Obscene Extreme Festival byl zatím největší bomba. Hrát před 50 -100 lidma a najednou stát před tisícema řvoucích fans, je jedinečný životní zážitek. Totálně to bralo dech.
Zde v Čechách, je mezi fanoušky extrémní hudby velmi populární hokej (právě probíhá, zde ostře sledované MS). Ale nikdy jsem si nevšiml, přestože Švédsko je taky hokejová země, že by o tento sport jevil zájem někdo ze švédských kapel, se kterými jsem se setkal. Zdá se, jakoby se lidé na švédské hudební scéně soustředili jenom na hudbu a věci s ní spojené a sport byl mimo okruh jejich zájmu? Ale možná se mýlím.
Hokej býval ve Švédsku hodně populární, ale myslím, že zájem opadl. V 80tých a začátkem 90tých let jsme měli opravdu velké hvězdy a stále máme, ale teď prostě odmítají hrát v národním týmu. Zůstávají u svého týmu v NHL a Švédsko prostě musí hrát bez nich, což dělá mistrovství méně zajímavým. Možná je to s českými hvězdami v NHL stejné.
V současnosti je Švédsko víc zblázněné do fotbalu. Lidi, co bývali většinou pro hokej, jsou teď fanoušci fotbalu. Fotbalové mistrovství je tím, co nejvíc přitáhne lidi. Skutečnost, že se světový šampionát koná jednou za čtyři roky, ho činí určitě větší událostí.
SPLITTER se však o sport moc nezajímá. Myslím, že jsem jediný, kdo sleduje postavení mého oblíbeného fotbalového týmu. Hudba je to, co nás žene kupředu. Hraní a návštěvy show.
Chceš na závěr něco vzkázat čtenářům The Suffering?
Niklas: Chceme jen poděkovat našim českým fans za podporu naší hudby. Doufáme, že se vám nové album líbí a na viděnou na Obscene Extreme Festivalu!
Stundens chockerande intryck (demo 2004)
Vardagsĺngest (MCD 2005, Evigt Lidande Productions)
En Sorglig Historia (MCD 2006, Obscene Productions)
Split 7" w/Fromtheashes (split 7" 2006 Obituary Rec., AnarkoPunx Rec., Wasted Sounds, Loud At Heart)
Avskräckande Exemplar (CD 2007, Obscene Productions)
Fredrik Thalberg - Vocals
Thimmy Brodén - Guitar
Niklas Holm - Guitar
Fredrik Holmqvist - Bass
Oskar Pihl Hedberg - Drums
www.splitter.se
www.myspace.com/splittergrind
Komentáře k rozhovoru:
počet příspěvků: 2 poslední: 13.06.2007 - 10:55:37
Zobrazit komentáře | Vložit komentář |
mosher 13.06.07 - 10:55 Pravda, Splitter je maso!!!...
Fekalizator 26.05.07 - 12:17 Splitter je největší marast, které uznávám !!!!!!!!...